Częstość występowania krótkowzroczności rośnie w zatrważającym tempie. Szacuje się, że do 2050 roku połowa populacji świata będzie krótkowzroczna, z czego 20% będzie miało wysoką krótkowzroczność. [1] Przyczyną tak powszechnego występowania krótkowzroczności u dzieci są nie tylko czynniki genetyczne, ale duże znaczenie ma również styl życia – długotrwała praca wzrokowa z bliska, nieodpowiednie oświetlenie i mniej aktywności na świeżym powietrzu sprzyjają rozwojowi krótkowzroczności.
Zagrożeniem jest nie sama wartość krótkowzroczności wyrażona w dioptriach, ale przede wszystkim długość osiowa gałki ocznej, która zwiększa się z każdą dioptrią krótkowzroczności. Ryzyko schorzeń na dnie oka i zaburzeń widzenia w późniejszym okresie życia drastycznie wzrasta wraz ze wzrostem długości gałki ocznej.
Sposoby hamowania progresji krótkowzroczności
Korygowanie krótkowzroczności dziecka jednoogniskowymi soczewkami nie jest rozwiązaniem przyszłościowym. Wada wzroku może postępować wpływając na przyszłe widzenie, dlatego już na wczesnym etapie życia dziecka warto pomyśleć o kontroli krótkowzroczności. Dostępnych jest wiele metod. Najbardziej rozpowszechnione sposoby to specjalistyczne soczewki okularowe i kontaktowe, atropinizacja i ortokeratologia.
Kiedy i od czego zacząć spowolnianie wzrostu krótkowzroczności?
Hamowanie progresji krótkowzroczności warto wprowadzić już na wczesnym etapie życia dziecka. Im wcześniej zostanie wykryta wada wzroku i zostaną wprowadzone metody spowalniające jej progresję, tym mniejsze ryzyko powikłań związanych z krótkowzrocznością w przyszłości. Podstawą do wprowadzenia metod hamowania progresji krótkowzroczności jest dokładne badanie wzroku po cykloplegii.
Rozwiązania dostępne w naszych salonach
STELLEST – soczewki okularowe od Essilor hamują progresję krótkowzroczności o 67% w porównaniu z soczewkami jednoogniskowymi, kiedy są noszone przez minimum 12 godzin dziennie. Podstawą działania soczewki Stellest jest technologia wysoko asferycznych mikrosoczewek (H.A.L.T.). Soczewka Stellest zbudowana jest z centralnie umieszczonej jednoogniskowej sfery zapewniającej ostre widzenie oraz z umieszczonych paracentralnie 11 pierścieni mikrosoczewek zapewniających kontrolę progresji krótkowzroczności. Promienie świetlne przechodzące przez mikrosoczewki ogniskują się przed siatkówką, co pozwala spowolnić wydłużanie się gałki ocznej.
MIYOSMART – soczewka produkcji Hoya, której użytkowanie hamuje progresję krótkowzroczności średnio o 60% poprzez kontrolowanie długości osiowej gałki ocznej. Podstawą działania soczewki jest technologia Defocus Incorporated Multiple Segments (D.I.M.S.). Soczewka zbudowana jest z centralnej strefy korygującej wadę wzroku i peryferyjnej strefy terapeutycznej. Soczewka zapewnia ostre widzenie przez centrum i spowalnia progresję krótkowzroczności przez stałe peryferyjne krótkowzroczne rozogniskowanie. Promienie świetlne przechodzące przez strefę terapeutyczną skupiają się przed siatkówką, przez co progresja krótkowzroczności zostaje ograniczona.
MISIGHT 1 DAY – pierwsze na świecie jednodniowe, hydrożelowe soczewki kontaktowe do kontroli krótkowzroczności od CooperVision. Terapeutyczne, potwierdzone klinicznie działanie soczewek MiSight 1 day powoduje zmniejszenie progresji krótkowzroczności o 59% w porównaniu z soczewkami jednoogniskowymi. Technologia ActiveControl w soczewkach MiSight 1 day koryguje krótkowzroczność i spowalnia wzrost gałki ocznej u dzieci. Soczewkę charakteryzują strefy korygujące wadę wzroku i strefy terapeutyczne zapewniające rozogniskowanie.
Metody hamowania progresji krótkowzroczności można ze sobą łączyć lub stosować je zamiennie. Należy pamiętać, że podstawą zatrzymania krótkowzroczności jest zachowanie zasad higieny wzrokowej, utrzymywanie odpowiedniej odległości pracy z bliska, zadbanie o oświetlenie podczas pracy, spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz stosowanie ćwiczeń wzrokowych mających na celu rozluźnienie akomodacji.
[1] Brien A. Holden “Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050”
Nasze marki